Yepyeni bir konsept!

MimGrup, kendine has ve bir çok lezzetin bütünleştiği yepyeni bir konsept ve eşsiz lezzetler ile hizmet veren Smyrna boyoz'u sizlerle buluşturdu.

İzmir'in Eski Adı Eşsiz Tadı

8. Yüzyılda, 756 yılında kurulan Endülüs Emevi Devleti’nin egemen olduğu İspanya’nın güney bölgesinde Müslümanlar, Musevi Sefaradlar ve Hristiyanlar 3 asır boyunca huzurla yaşadılar.

 

İspanya Krallığı 2 Ocak 1492’de Granada’yı işgal ederek Endülüs Emevi devletine son verdi. İspanya Krallığı tarafından 31 Mart 1492 yılında Elhamra Kararnamesi yayınlandı. Söz konusu fermanda Sefaradlara iki seçenek sunuldu; ya Hristiyanlığı kabul edeceklerdi ya da 1492 yılının Temmuz ayı sonuna kadar ülkeyi ilelebet terk edeceklerdi.

 

Katı fermana istinaden kendi dinlerinden vazgeçmeyen pek çokları için mecburi göç 1492 yılının Mayıs ayında başladı. Zira iki koşuldan birini kabul etmeyenleri Katolik İspanya’nın engizisyon kuralları bekliyordu. Sefaradlara verilen süre zarfında taşınır ve taşınmaz tüm mallarını elden çıkarmaları için hak tanındı ancak altın, gümüş ve her türlü nakit para ile ihracı yasaklanmış maddeler ve yiyecekler dışında kalan mallarını kara veya deniz yoluyla ülke dışına çıkarmalarına izin verildi. Tehcire tabii tutulan yaklaşık 250.000 Sefaradın pek çoğu ayrılmak için gemilere binerek ülkelerini terk etti.

 

Bir çok Avrupa ülkesine sığınma talebinde bulunmalarına rağmen sadece Osmanlı İmparatoru Sultan II. Bayezid sığınma hakkı tanıdı. Osmanlı donanması gemilerini görevlendirerek yaklaşık 150.000 İspanyol Sefarad’ının Osmanlı topraklarına ulaşmasını sağladı. Osmanlı İmparatoru II. Bayezid; İspanya’dan göç eden Sefaradları Selanik, İstanbul, Edirne, İzmir ve çevre bölgelere yerleşmeleri için teşvik ederken, Sefaradların buralarda iyi karşılanmalarını sağlamak üzere de bir ferman yayınladı.

 

Ferman sayesinde o dönemden günümüze kadar devam eden Sefarad varlığı, Anadolu coğrafyasında göç ile kurulmuş, yüzyıllar boyunca kültürü ile köklenmiş ve yaşayagelmiştir. Sefaradların kültürel mirasından günümüzde yaşayan en önemli değerlerden biri Boyoz’dur. Boyoz adı İspanyolca çörek anlamına gelen Bollos (iki L harfi yan yana geldiğinde Y diye okunur) kelimesinden gelir. Musevi ekmeği olarak bilinir ve ev ortamında üretilirdi. Göç zamanında yolluk yaparak yanlarında getirdikleri Boyozlar sayesinde hayatta kalmışlardır.

 

Sefaradlar, İzmir ve çevresine yerleştikleri dönemden itibaren Boyoz, İzmir için vazgeçilmez bir kültürel miras olmuştur. Bugün bu miras Smyrna Boyoz markası ile İzmir’den tüm Türkiye’ye ve dünyaya yayılıyor.

Lezzet Durağı...

Smyrna Boyoz güzel başlangıçlara çıkan bir lezzet durağı olmak adına yoğuruldu. Smyrna Boyoz gerek ülkemizin gerek dünya lezzetlerinin birbirinden farklı kahvaltı grubu, özel soslarla bezenmiş pasta ve eşsiz tariflerle hazırlanan lezzetleri ile sizleri bekliyor.